úterý 4. srpna 2015

Nejnovější česká literatura: 5 knih, které bych si ráda přečetla

Před více než rokem jsem publikovala dva články o knihách, které bych si chtěla přečíst. Jeden se věnoval světovým románům a druhý poezii. Dnes bych se chtěla ke článku s knižními tipy vrátit. Na svém blogu se věnuji recenzování světových i českých děl a mohu říci, že se mi to daří půl na půl.

Knižních tipů na světovou literaturu je všude doslova mraky, proto jsem se tentokrát rozhodla vytvořit seznam pěti knih českých autorů, které bych si ráda přečetla. A protože mě poslední dobou zajímá především současná česká próza, zaměřila jsem se opravdu na ty nejnovější, které vyšly v roce 2015. Ke každé knize přikládám anotaci a krátký důvod, proč bych si knihu chtěla přečíst.

Četli jste některou z nich? Určitě neváhejte přiložit recenze, mile ráda si je přečtu. Máte jiné tipy na nejnovější českou literaturu? Budu ráda za každý komentář, který mi rozšíří obzory.Hotýlek
Alena Mornštajnová

Proč? Hotýlek už na mě čeká v knihovně od června. První román autorky s názvem Slepá mapa jsem nečetla, trochu mě to mrzí, protože podle recenzí se jedná o úspěšnou knihu. Přesto začnu Hotýlkem, jehož anotace mě zaujala, mám ráda české romány, i když se zabývají osudy obyčejných lidí. Přiblížím se opět o kousek době, kterou jsem nezažila.

Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí. Takový je i hotel pana Leopolda, vlastně spíše hodinový hotýlek, založený v dobách první republiky a nabízející potěšení a rozkoš pánům za protektorátu a dokonce i poté, co ho znárodnili komunisté. Oč více přímočaré lásky ale nabízely hotelové pokoje, o to osudovější a dramatičtější vztahy a odehrávaly v rodině majitele a posléze správce.

Spoušť
Sára Vybíralová

Proč? Taky máte pocit, že ten Host vydává samé pěkné české knihy? A ještě jim vytvoří sympatické obálky... V případě Spouště je důvod k přečtení spíše ten, že se jedná o povídkový soubor. Povídkové soubory volím především v době školy, kdy se musím věnovat čtení zcela jiných knih. Takovou knihu můžete mít rozečtenou dlouho. Když máte chuť, přečtete si jednu povídku a Vaše srdce je uspokojené.

Deset pokusů o katastrofu. Co je v případě člověka kritické množství? Deset postav žije své zdánlivě obyčejné životy, a přece je každá infikována různě silnou dávkou neuróz a nenaplněných tužeb. Pokoušejí se žít samy za sebe, ale jako by to nestačilo, ostatní jim to komplikují, jak se úporně snaží o totéž. Po dosažení kritického množství se však spouští nevratné procesy… A v tu chvíli je buď konec, nebo začátek, buď se umírá, nebo se konečně začíná žít. Anebo někde za okny dojde k velkému třesku, když už ani vesmír neví, co dál. Taková spoušť! 

Bez soudu
Pavel Sekyrka

Proč? Tato kniha mě velice zaujala námětem. Doufám, že se k ní opravdu někdy dostanu, protože se jedná o dramatický příběh sledující životy několika postav. Navíc se děj odehrává v rozpětí několika let a v několika zemích. Takové vrstvení mám v románech ráda. Kniha je autorova prvotina, ale i přesto věřím, že se bude jednat o čtivý a strhující příběh.

Krásná, ale povrchní Hana Pinkasová žije v bezdětném manželství s mužem, který jí zajistil blahobyt a společenské postavení, nedokáže však naplnit její touhu po citové blízkosti. Hany pomsta určena manželovi má nezamýšlené důsledky a navždy změní život mladého vesnického faráře Tomáše Šťastného, který se musí postupně vyrovnat s následky osudového setkání s okouzlující ženou. Osobní utrpení jej nakonec donutí k vystoupení z kněžského stavu. Pokusí se o nový život v poválečném Švýcarsku, ale během krátké návštěvy v Čechách se střetne s nepřítelem, jehož útok přichází nečekaně a s nevídanou silou.

Kamilenky
Blanka Hošková

Proč? Blanku Hoškovou už jsem chtěla zkusit dávno, když vydala svůj první román Láskobraní. Když nyní v červenci vyšly Kamilenky, říkala jsem si, že už bych mohla některou knihou konečně začít. Stále to ale není moje priorita. Ženské romány objevuji teprve poslední dobou a ne všechny stojí za to, takže si její knížky o ženách a o lásce s roztomilou obálkou možná ještě počkají. Ale dočkají.

Práce, nemocný a postupně na život rezignující manžel, kamarádka, které se průběžně rozpadá a zase skládá vztah… To je na jednu ženu mnohdy opravdu moc. A řešení? Dovolená! Do hor, k moři, za poznáním a hranice všedních dnů. S odjezdem pečující ženy i manžel nakonec sezná, že rezignace není zrovna ideální životní pocit a vše se zdá v lepší obracet…  Nic ale není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát! Když se oběma kamarádkám připlete do cesty sympatický a pohledný průvodce, teplá letní noc, šumící moře a sklenka vína, začnou se dít věci. Kdo z nastalé situace vyjde jako vítěz? A mají vlastně letní lásky vítěze?

Hledá se hvězda
Lenka Brodecká

Proč? Protože zase Host (to vydavatelství má vkus). Abych svůj seznam trochu oživila, začlenila jsem sem i jednu českou pohádku. Dobrodružná pohádková detektivka pro princezny. Tak to si myslím, že ani dál nemusím komentovat. To si přece musím přečíst! A navíc obsahuje ilustrace...

Za sedmero horami a sedmero staletími leží království Zářivé hvězdy. Dlouhá léta tam vládl klid a mír, protože zemi chránil bájný meteorit, který kdysi spadl z nebe. Všichni zločinci se té zázračné noci rázem změnili v kamenná vejce. Zlo zmizelo. Avšak v den, kdy začíná náš příběh, v týž den, kdy na královský hrad přichází nový kašpárek, se náhle ukáže, že Zářivou hvězdu — onen bájný meteorit — někdo ukradl. V kamenných vejcích to pracuje, hrad s napětím očekává útok zlých sil. Existuje jediný způsob, jak zabránit katastrofě: vypátrat zloděje a Zářivou hvězdu na hrad vrátit. Tohoto převelikého úkolu se zhostí dvojice detektivů, které si zamilujete: potutelný kašpárek s jednou rolničkou a malá, trochu osamělá princezna. Podaří se jim království zachránit?

6 komentářů:

 1. Je pravda, že česká literatura se často opomíjí. Taky se snažím co nejvíc číst naše autory. http://kniho.blogspot.cz/search/label/moudrazknih

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na druhou stranu, jak je vidět, je spousta čtenářů, kteří české autory čtou celkem aktivně. :-)

   Vymazat
 2. Moc ráda bych si přečetla Spoušť a Hotýlek, ale zajímavě vypadají všechny zmíněné knihy :) Současná česká próza rozhodně stojí za čtení a je škoda, že je tolik přehlížená. Moc pěkný výběr :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že postupně přestane být přehlížená a už nyní vidím, že spoustu čtenářů se do českých knih s chutí pouští. :-)

   Vymazat
 3. Moc milé tipy, vďaka ti za ne. Českú literatúru mám veľmi rada, naposledy ma dostala Soukupová s románom Pod sněhem. Blanka Hošková píše zaujímavo, čítala som jej Horko domácího krbu a určite sa chystám aj na ďalšie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všimla jsem si, že českou literaturu čteš poměrně dost, taky se u tebe často inspiruji. :-)

   Vymazat