Vážné téma pro celý svět v detektivním příběhu
Oběšení bohatého muže ve skleněném domě se díky vnímavému Policistovi ukáže jako vražda. Policista začne pátrat po skutečných důvodech smrti tohoto muže a jeho pátrání ho zavede až do domu pod Petřínem. Svůj volný čas tráví s mladou Vdovou, která zůstala se svým synem po smrti svého manžela v luxusním domě sama. Tajemný dům pod Petřínem je sídlo tří žen, které jsou oddané vyšší spravedlnosti. Ve spletitém příběhu mají důležitou roli vlaštovky, které s námi letí celým příběhem knihy. Dvě dějové linie se postupně prolínají a spojují se v jeden celistvý námět.
Autorka si vybrala téma, které je stále v dnešním světě trochu tabuizované, nebo alespoň zjednodušované a zevšeobecňované. Téma znásilnění se zvláštním způsobem představuje v téměř až lyrizovaném příběhu. Zajímavé na celém románu je, že se autorka nesnaží přesně komentovat situaci, nepoužívá jasných formulací, ale naopak nám krutost podává v podobě obrazných vyjádření, která jsou mimo jiné pro autorku typická. Do těchto až básnických vět vkládá i vyjádření naopak surová, která podtrhují celkovou vážnost tématu.
Znásilnění není o sexu v pravém slova smyslu
Je znát, že Denemarkovou a její tři hlavní ženské postavy zajímají lidská práva - hledají oběti a hledají viníky. Důrazným motivem jsou lidská těla, která mají vlastní paměť. Podle mého názoru je tohle jeden z nejodvážnějších prvků v celém románu. Na rozdíl od většinového názoru, že lidská těla jsou pouhou schránkou pro duši, která nemají valného významu, je Denemarková přesvědčená, že lidská těla si pamatují a nelžou nám. Posedlost lidským tělem má v románu dvě stránky, tu problematickou, která představuje sexuální násilí a tu zdravou, která je jasným důkazem toho, že znásilnění není totožné se sexem, který vyplývá z přirozené touhy a vášně člověka. A právě tato stránka je představována vztahem mezi Policistou a Vdovou.
Celý příběh je psán ,,ptačí řečí", která se projevuje téměř všude. Vlaštovky a i ostatní zástupci ptačí říše se zdají být jako průvodci, objevují se v životech hlavních hrdinů, objevují se v názvech hudebních děl, v přirovnáních, v metaforách atd. Pro čtenáře se tím buduje jakýsi nový jazyk, nový styl psaní, a je třeba si na něj rychle zvyknout, aby pochopil záměr celého díla. Pro mě byla občas přemíra ptačích motivů nevhodná a zdálo se mi, že se autorka už opakovala. Zaobalenost jednotlivých slov do těchto ptačích motivů se mi zdála v některých případech zkrátka zbytečná.
Závěrem
I přesto se mi příběh zapsal hluboko do mysli, otevřel mi oči do nového celosvětového problému, uvědomila jsem si, že stojíme proti dalšímu zločinu, který se objevuje vedle vražd, válek a dalších neštěstí. Denemarková se nám snaží sdělit, že spravedlnost si v této problematice ještě cestu nenašla. Zčásti detektivka, zčásti esejistické zamyšlení, zčásti mnoho dalších žánrů, které se v románu Příspěvek k dějinám radosti překrývají, ve vás zajisté nechají literární zážitek, ačkoliv to žádný příspěvek k radosti není.
Mé hodnocení:
Podrobnosti o knize:
PŘÍSPĚVEK K DĚJINÁM RADOSTI
Radka Denemarková
vydalo nakladatelství Host
v roce 2014
vydání 1.
334 stran
Znie, to zaujímavo, vďaka za recenziu :)
OdpovědětVymazatUrčitě je to zajímavý počin, není zač. :-)
VymazatNa tuhle knížku už jsem párkrát v knihkupectví koukala, díky za recenzi, asi si jí při příštím nájezdu na knihkupectví pořídím ;)
OdpovědětVymazatJá myslím, že za to opravdu ta kniha stojí, ačkoliv je pravda, že styl ani téma nemusí sednout každému. :-)
VymazatDěkuji za recenzi. Knihu mám doma, přidám si ji na hromadu "Přečíst velmi brzo" :-)
OdpovědětVymazatSnad se bude také líbit. :-)
VymazatKnihu jsem ještě nečetla, ale třeba se k ní v brzké době dopracuji, děkuji za tip :)
OdpovědětVymazathttp://milujemekihy.blogspot.cz/
Tak snad se bude líbit. :-)
Vymazat