úterý 26. srpna 2014

Skutečná událost: Intelektuální hrdinové co na první dojem jen prázdně tlachají

Abych pravdu řekla, napsat recenzi ke Skutečné události, není nic jednoduchého. Navíc pokud máte pocit, že jste knihu nevstřebali úplně. I tak mě tento román od českého autora Emila Hakla mile překvapil svou čtivostí, ačkoliv jsem občas nechápala, o čem že se to ti chlapi vlastně baví.Emil Hakl, uznávaný český spisovatel, držitel dvou cen Magnesia Litera. Tu první získal v roce 2003 za novelu O rodičích a dětech a druhou teprve nedávno, v loňském roce, právě za román Skutečná událost v kategorii nejlepší česká próza.


Skutečný hrdina?


Jedna z hlavních postav, kterou je vypravěč, se právě nachází v Oslu po vražedném útoku Breivika. Vrací se letadlem do Prahy, ve kterém čte knihu o německé teroristické skupině RAF, která se tak trochu možná stává inspirací pro konečný čin. Dalšími postavami jsou kamarádi Evžen a Pitvor. Exekutoři Evženovi zabaví dům a tato skutečnost, totiž skutečná událost, se stává hlavní pointou příběhu. Tři kamarádi vedou na první pohled prázdné rozhovory, ve kterých se ubírají myšlenkou pomsty státní sféře. Všichni jsou znechucení politickou situací, s kterou obyčejný občan nemá moc se přít. Jeden z mužů, Pitvor, ale má dost takového prázdného tlachání a začíná uvažovat o opravdovém činu, který vyvrcholí vraždou.

Kniha pro mě byla celkem obtížným čtením, než jsem se zorientovala v Haklově žánru a stylu psaní. Na druhou stranu jsem neměla absolutně žádný problém knihu dočíst. Jednotlivé kapitoly jsou rozděleny na většinou kratší odstavce s první větou zvýrazněnou tučně. Tento styl se mi postupem knihy stal velmi sympatický a pomohl mi v četbě.


Přirozenost především


Je to příběh, v kterém se ocitáte mezi třemi muži, kteří hází rakví v počítačové hře a dopisují si, jak hodit co nejdál. Společně tak trochu prázdně tlachají o všem a ničem, ale i přesto vás tyto debaty svým smyslem baví a postupem zjišťujete, že se za nimi skrývá jistá intelektuálnost, která se ještě dále skrývá v trápení s politickou situací, s kterou se nedá vlastně nic dělat.

Celé čtení jsem si naivně myslela, že Pitvorův plán msty nevyjde a zvrtne se v nějaký groteskní případ. Opak byl ale pravdou a já konečně poznala, co Hakl opravdu zamýšlí. Děj je rozvláčný a napětí se objeví až v posledních stránkách knihy. Do zápletky je vložen i milostný příběh, který je zajímavý tím, že ho sledujete od jeho zrodu. V rozhovorech je použito mnoho vulgarismů i vtipných spontánních úseků. Všechny tyto prvky nám poskytují náhled do mužského světa a realistické, nebo spíše čistě přirozené konverzace, které mě na celé knize nejvíce zaujaly, ještě více upevňují skutečnou událost.

,,Jsem si jistej, že kdejakýho designéra dohledám do půl dne i s adresou. Rovnou se mrknu přes Google Earth, jak ta jeho díra vypadá, vymyslim plán a je to. Na tobě je jenom, abys mi pučil na půl dne übersoldáta. Na zácvik bych zkusil sundat nějakýho nižšího mezibosse."  
,,Kde kupuješ takhle dobrej čaj?"  
,,Naproti u vietnamce." 
,,Jak chceš sundat designéra, když nemáš Tesla gun?"


Závěrem


Haklův styl není přesně to, co bych vyhledávala, ale i přesto mě zaujal. Občas jsem nemohla odtušit, co tím ,,chtěl básník říct", a proto jsem usoudila, že si knihu musím v budoucnu přečíst ještě jednou. Před psaním této recenze jsem si přečetla mnoho recenzí z literárních serverů, abych se utvrdila v tom, jak jsem knihu vstřebala. Trochu se ale obávám, že jsem neocenila skutečnou myšlenku knihy.


Mé hodnocení:Podrobnosti o knize:
SKUTEČNÁ UDÁLOST
Emil Hakl
vydalo nakladatelství Argo
v roce 2012
vydání první
190 stran

12 komentářů:

 1. Vetsinou se na knihy ceskych autoru tak rychle nechytnu, ale recenzi jsi napsala tak, ze si me vazne donutila ji precist celou a navic bych ted knihu reda precetla :)
  PS: ta druha fotka je perfektni!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda, to mě potěšilo! :-) Tak snad nebudeš nějak moc litovat, pokud by sis knihu přečetla. A díky za pochvalu k fotce. :-)

   Vymazat
 2. Ty jo, já ji nedocenila dodnes. Asi jsem úplný ignorant. Vůbec mě nezaujala. Ta kniha, ne recenze. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ty jsi trochu kritičtější ke knihám (to neber špatně), proto čtu ale tvé recenze, protože jsou to zase úplně jiné recenze a hlavně si cením, když si kritiku člověk umí obhájit. Zase doceníš jiné tituly. :-) Upřímně u téhle knihy dokážu dost dobře pochopit, pokud tě nezaujala.

   Vymazat
 3. Já si jí přivezla z aukce v Plzni a právě se trochu obávám toho stylu, nejsem na něj zvyklá a obávám se, že jí také neocením, ale každopádně bych to aspoň ráda zkusila :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já myslím, že jsem ji také nedocenila a na ten styl jsem si musela nejprve opravdu zvyknout. Troufám si říct, že knihu jsem začala pořádně vnímat až nějak kolem poloviny. :-)

   Vymazat
 4. Já jsem na knihu moc zvědavá. Slyšela jsem na ni docela rozporuplné názory, takže jsem ráda, za Tvou celkem pozitivní recenzi! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to i já jsem zvědavá zase na tvou recenzi! :-)

   Vymazat
 5. Parádna recenzia, hlavne sa mi páčil ten "sebakritický" záver. :) Obávam sa, že ani ja by som myšlienku knihy nedocenila :-D Hrozne ma ale láka si ju prečítať, nielen preto, že o Haklovi je teraz počuť. Ten štýl vyzerá zaujímavo a rada by som skúsila aj niečo iného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za kladné hodnocení recenze. :-) Myslím si, že i stojí za to, aby sis jí přečetla, protože je to opět nová knižní zkušenost, takže s chutí do toho. :-)

   Vymazat
 6. Mně se Haklův styl zase líbí moc. Ale musím přiznat, že Skutečnou událost jsem na první čtení taky nevstřebala ideálně, musím si před druhým načíst něco od RAF. A beztak mu tu Literu přeju :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím si, že tenhle styl bude mít své čtenáře i nečtenáře. :-)

   Vymazat